Książka o ostrołęckiej "Solidarności"
Dodane przez azawalich dnia 28.11.2018


Zapowiedź wydawnicza – książka o ostrołęckiej „Solidarności”


Na początku grudnia br. oddamy do rąk czytelników drugą już monografię poświęconą historii Oddziału w Ostrołęce Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Pierwsza – XXX lat Solidarności oświatowej w Ostrołęce (1980–2010) – ukazała się jesienią 2010 r. i była odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska oświatowego ostrołęckiej „Solidarności’. Obecna praca ukazuje dzieje całego Oddziału w Ostrołęce NSZZ „Solidarność”, której „Solidarność” oświatowa jest zaledwie częścią. Autorem obu monografii jest dr hab. Jan Mironczuk, który z racji swoich kompetencji naukowych i zawodowych zapewnił wysoki poziom merytoryczny opracowania.


Prezentowana praca składa się z 3 rozdziałów. W pierwszym przedstawiono strukturę Oddziału – od powstania Tymczasowej Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej w listopadzie 1980 r., poprzez I Walny Zjazd Delegatów Oddziału w maju 1981 r., kolejne WZDO po „odrodzeniu” w 1989 r., aż do wyników wyborczych w maju 2014 r.; naświetlono w nim też różne formy działalności Zarządu, zarówno jego sukcesy, jak i niedociągnięcia. Drugi rozdział został poświęcony funkcjonowaniu podstawowych komórek „Solidarności” – komisji zakładowych – zarówno w okresie 1980–1981, jak i po przełomie 1989 r. Ich mnogość w Oddziale (w najlepszych okresach ponad 60 i ponad 14 tys. członków) uniemożliwia opisanie każdej z nich. Starano się odtworzyć ich kolejne Zarządy – informacje o nich, głównie w formie obszernych zestawień tabelarycznych, umieszczono w aneksach. Ostatni, trzeci, rozdział odnosi się do udziału ostrołęckiej „Solidarności” w przełomowych wydarzeniach miasta i regionu, jak i samego kreowania rzeczywistości lokalnej; rozdział ten, inaczej niż wcześniejsze, posiada podział raczej problemowy niż chronologiczny. Tekst podstawowy pracy został wzbogacony tabelami, aneksami, notami biograficznymi, kalendarium, bibliografią oraz fotografiami i indeksem osobowym.
W pracy przybliżono, co oczywiste, bohaterów opisywanych zjawisk: przewodniczących Oddziału, członków jego Zarządu, w tym Prezydium, organizatorów i przewodniczących komisji zakładowych, również ich zarządów.
Książka liczy 300 stron i zawiera 31 zdjęć. W indeksie osobowym znajduje się ponad 1500 nazwisk osób - uczestników i świadków wydarzeń. Publikacja z pewnością sprawi radość, zarówno obecnym jak i dawnym członkom ostrołęckiej „Solidarności”.